28 Şubat mağdurları KPSS’ye girmeyecek haberi

Content

28 Şubat döneminde başörtüsü nedeniyle okuldan atılanlardan devlet memuru olmak isteyenler KPSS sınavına girmeyecek. Bu durumda olanlar için kamu kurum ve kuruluşları bu kişileri 28 Şubat döneminin kurallarına göre işe başlatacak. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda çalışmaları devam eden içinde taşeron işçi çalıştırılmasına ilişkin kuralların da yer aldığı torba yasa teklifine bazı maddeler eklemeye hazırlanıyor. Bu kapsamda AK Parti bir önerge ile 28 Şubat dönemine ilişkin bir düzenleme konulacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile konulan madde kapsamında 28 Şubat sürecinde başörtüsü nedeniyle üniversitelerden atılanlara devlette işe girmede bazı kolaylıklar sağlanacak. Yapılacak düzenlemeye göre 28 Şubat sürecinde başörtüsü kullandığı için disiplin cezası alıp üniversiteden atılan, daha sonra çıkan aflardan yararlanıp okula dönüp mezun olanlar KPSS sınavına girmeyecek. Bu durumda olanlar işe girmek istedikleri kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak. Kurumlar 28 Şubat sürecinde hangi yöntemle personel alıyorsa bu kişilerin başvurularını da ona göre değerlendirecek. 28 Şubat döneminde kamu kurumlarının büyük çoğunluğu ihtiyacı olan personel için kendisi yazılı, arkasından da sözlü sınav yaparak eleman alıyordu. Kurumlar kendilerine başvuran 28 Şubat mağdurları için de aynı yolu izleyecek. Kendisine başvuranları önce yazılı, sonra da sözlü sınava tabi tutacak. Bu sınavları geçen işe başlayacak. Bu haktan yararlanmak isteyenler, 28 Şubat’ta sürecinde başörtüsü nedeniyle üniversiteden atıldığını kanıtlamak zorunda olacak.

YÖK’ten “‘başörtüsü nedeniyle okuldan atıldığına’ yönelik belge alacak. Başörtüsü gerekçesiyle üniversiteden atılan ve bu haktan yararlanacak kişi sayısının 50 civarında olduğu belirtiliyor

Başörtüsü mağdurlarından Reyhan Yiğit arkadaşımızın torba yasa da çıkmayınca yazdığı yorumu

“Bu yasa gerceklesseydi bir mucize gercek olacakti benim icin.. Dort günlük bir sevinc yaşadık, sevincimiz kursagimizda kaldi… olsun dort gun bile olsa, bunu umut etmek de güzeldi… Gercekten magduruz ama bunu insanlara anlatamiyoruz… Nasil anlasinlar 14 yil geçmiş aradan. Biz o donemi yaşarken yirmili yaslardaydik. Şimdi yirmili yaslarda olanlar o donemde 9-10 yaşında çocuklardi. O yuzden bizi anlayamazlar. O kadar ağır ve kırıcı yorumları yapmaları bu yüzden. Olsun onlar bu kırıcı yorumlara devam etsinler. Bizim kırgınlıgimiz ve küskünlugumuz onlara degil. Aslinda hic kimseye degil. Bu bizim imtihanimizdi. O donemde herkes secimini yapti. Rabbim kalplerimizi biliyor ve er gec adalet yerini bulacak; çünkü biz Adil ismine sahip bir Rabbe inaniyoruz.”