28 ŞUBAT MAĞDURLARI

28 ŞUBAT MAĞDURLARI

Buyrun, “28 Şubat mağdurları”ndan gelen bir mektup…

Malûm; “Karanlık 28 Şubat dönemi”nde“üniversitede öğrenci” iken uygulanan “yasadışı yasaklar”la birçok hanımın “eğitim hakları”ellerinden alındı…

Daha sonraki yıllarda çıkan “öğrenci afları” faydalı olmakla birlikte;başörtüsü yasağıdevam ettiği için, “onurlu duruş”larını koruyan bu hanımlar af uygulamalarından yararlanamadılar. Ancak 2010 yılında çıkarılan af yasası ve kaldırılan kıyafet yasağı ile bu hanımlar okullarına gidip, bitirdiler.

Fakat aradan 15 yıl geçmişti ve artık KPSS diye bir sınav gelmişti. Dahası, artık 40 yaş engeli vardı…

Eğer bu öğrenciler 1998-1999  yıllarında mağdur edilmeseydiler, okullarını bitirebileceklerdi ve KPSS diye bir sınav da henüz yoktu.

Yani onlar da sınavsız atanacaklardı. Hükümetin “dönem mağdurları”na yönelik yaptığı “iade-i itibar” uygulamalarından birçok mağdur yararlandı. Yaklaşık iki yıldır, o dönemin öğrencileri de epey bir uğraş verdiler. Memleketlerine gelen bakanlar ve milletvekilleri ile yaptıkları görüşmeler hep olumlu hisler bıraktı. Haziran başlarında, gündemdeki “torba yasa”ya bu grubun mağduriyetleri ile ilgili bir “ekleme” yapılacağına dair açıklamalar yapıldı, sözler verildi…

Şimdi öğreniyoruz ki;

“Torba”ya uzanan “bazı eller”, Başbakan ve bazı bakanların“mağduriyetleri giderilsin” talimatına rağmen, “mağduriyetlerle ilgili ek madde”yi torbadan çıkarmışlar.

Neymiş;

“28 Şubat mağdurlarını torbaya dahil etmek, eşitlik ilkesine aykırı olur”muş!..

İyi de;

“Dershane düzenlemesi” yapılırken; “şartları tutan öğretmenlerin sınav yapılmadan MEB’e atanması” kararı “eşitlik ilkesi”ne aykırı değil mi?..

Demem o ki;

“28 Şubat’ın mağdur başörtülüleri de, dershane öğretmenleri gibi pozitif bir ayrımcılığa tabi tutulabilir.”

Bu durumda, alt tarafı 250-300 başörtülü var… Onların da yüzlerini güldürmek, çok mu zor?..

Sözün özü;

Onlar da “torba”ya girmelidir…

HASAN KARAKAYA

YENİ AKİT GAZETESİ YAZARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares