Bu 28 Şubat’a da Mağduriyetle Girmeyelim!

Bu 28 Şubat’a da Mağduriyetle Girmeyelim!

Eğitim haklarının gasp edilmesinden dolayı büyük mağduriyet yaşayan 20 yıl evvelin “yasaklı öğrencileri”nden bir kısmı, şimdilerde “hak kayıpları devam eden” birer yetişkin.

Darbenin üzerinden bunca yıl geçmiş olmasına rağmen hak kayıplarının devam ettiğini belirten 28 Şubat mağdureleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bu duruma son verilmesini  talep ediyorlar. Mağdure öğrencileri temsilen Gazetemizi ziyaret eden 28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas, önümüzdeki 28 Şubat’a da mağduriyetle girmemeyi umduklarını belirtti.

ARSEVEN KÖŞESİNDE YAYINLAMIŞTI

28 Şubat Öğrenci Derneği Genel Başkanı Emine İlyas ve diğer 28 mağdurenin Cumhurbaşkanı’na Açık Mektup’u geçtiğimiz günlerde, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven’in yazısında yer bulmuştu. Mağdure öğrenciler, Konya’da kendilerini kabul eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başörtüsü yasağına son verdiği için teşekkürlerini sunmuş, “Diplomalarımızı uzun yıllar sonra sayenizde aldık ancak 28 Şubat zulmüne uğramamızdan dolayı birçok hak kaybına uğradık” demişlerdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu hak kayıplarının giderilmesi yönünde talimat vermişti.

RAHMETLİ AKİF’İN TORUNU “SELMA ERSOY ARGON” KÜLLİYE’DEKİ KONUŞMASINDA GÜNDEME GETİRDİ

Cumhurbaşkanlığı 2018 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri/Vefa Ödülü’nü Rahmetli İstiklal Şairimiz adına alan ve ödülü TBMM’ye hediye eden Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Ersoy Argun, Külliye’deki konuşmasında, 28 Şubat’taki başörtüsü zulmünden dolayı bugün hala hak kaybına uğrayan hanımefendilerin mağduriyetlerinin giderilmesini talep etmişti.

28 Şubat Öğrencileri Derneği Genel Başkanı Emine İlyas, desteklerinden dolayı Rahmetli Mehmet Akif Ersoy’un Torunu Selma Ersoy Argon ve Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven’e teşekkür ziyaretinde bulundu.

Neşat Gündoğdu/ANKARA-

Eğitim haklarının gasp edilmesinden dolayı büyük mağduriyet yaşayan 20 yıl evvelin “yasaklı öğrencileri”nden bir kısmı,  şimdilerde “hak kayıpları devam eden” birer yetişkin.

Darbenin üzerinden bunca yıl geçmiş olmasına rağmen hak kayıplarının devam ettiğini belirten 28 Şubat mağdureleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bu duruma son verilmesini  talep ediyorlar.

Mağdure öğrencileri temsilen Gazetemizi ziyaret eden 28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas, önümüzdeki 28 Şubat’a da mağduriyetle girmemeyi umduklarını belirtti.

ARSEVEN KÖŞESİNDE YAYINLAMIŞTI

28 Şubat sürecinde başörtülü oldukları için eğitim hakları gasp edilen mağdure öğrenciler hak arayışında. 28 Şubat Öğrenci Derneği Genel Başkanı Emine İlyas ve diğer 28 mağdurelerinin, Cumhurbaşkanı’na Açık Mektup’u geçtiğimiz günlerde, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven’in yazısında yer bulmuştu. Mağdure öğrenciler, Konya’da kendilerini kabul eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başörtüsü yasağına son verdiği için teşekkürlerini sunmuş, “Diplomalarımızı uzun yıllar sonra sayenizde aldık ancak 28 Şubat zulmüne uğramamızdan dolayı birçok hak kaybına uğradık” demişlerdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu hak kayıplarının giderilmesi yönünde talimat vermişti.

RAHMETLİ AKİF’İN TORUNU “SELMA ERSOY ARGON” KÜLLİYE’DEKİ KONUŞMASINDA GÜNDEME GETİRDİ

Cumhurbaşkanlığı 2018 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri/Vefa Ödülü’nü Rahmetli İstiklal Şairimiz adına alan ve ödülü TBMM’ye hediye eden Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Ersoy Argun, Külliye’deki konuşmasında, 28 Şubat’taki başörtüsü zulmünden dolayı bugün hala kayıplara uğrayan hanımefendilerin mağduriyetlerinin giderilmesini talep etmişti.

MİLAT’A TEŞEKKÜR ZİYARETİ

Hak taleplerinin gündeme yerleşmesine olan katkılarından dolayı Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Ersoy Argon ile gazetemizin Genel Yayın Koordinatörü Serdar Arseven’i ziyaret eden 28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas şunları söyledi: “Hem Selma annemiz, hem de Serdar ağabeyimiz, yanımızda durdular. Sayın Cumhurbaşkanımız’a da teşekkürlerimizi arz ettik. Mağduriyetlerimizin giderileceğine inancımız son süreçte daha da arttı. Allah katkıda bulunan herkesten razı olsun” dedi.

EŞİTLİK İSTİYORUZ, HEPSİ BU!..

İlyas, ziyaretler sırasında şu ifadeleri kullandı:

“Bazıları, ‘Ne istiyorsunuz?’ diye soruyor. Haklılar, durumumuzu tam olarak bilemiyorlar. Anlatayım; üniversitelerde ve kamu kurumlarında başörtüsü yasağı 2011 yılına kadar devam etti bildiğiniz gibi. 2011 yılında, Sayın Erdoğan’ın talimatıyla çıkan öğrenci affından sonra okullarımıza dönebildik. Çalışma hayatına geçmemiz açısından, 28 Şubat ile karşılaşmamış olsaydık mezun olacağımız yılların şartları ile mezun olduğumuz 2013 yılının şartları arasında çok farklar vardı. Aradan 13 yıl geçmiş ve biz bir aftan faydalanarak üniversitelerimize dönmüşüz. Aynı yıllarda üniversiteye birlikte başladığımız arkadaşlarımız mesleklerinde epeyce ilerleme kaydetmiş ama ben hala, ikinci sınıfta okuyordum.

Neyse, derslerimize devam ettik, mezun olduk.Ama aradan yıllar geçmiş, her şey değişmişti ve biz, o yıllarda mezun olsaydık çoktan kamuda istihdam edilebilecekken, bu hakları yitirmişiz! 28 Şubat’ın okumalarına ve çalışmalarına engel olduğu başörtülü kadınların durumu ne olacak? Biz dernek olarak, bugün başörtülü okunabilmesinin ve çalışılabilmesinin, 28 Şubat’ta  inançlarının gereğini yerine getirerek, okuyamayan ve çalışamayan kadınların çabalarının da bir sonucu olduğunu düşünüyoruz.

Bugün, haklarımızın verilmesi için mücadele ederken, elbette yoruluyor, kırılıyoruz ama asla yılmıyoruz. Bizler, normal sürelerimizde mezun olabilseydik, KPSS’ye hiç girmeden atanabilmemiz veya çok düşük puanlarla atanabilmemiz mümkünken, şu anda dışlanmış durumdayız. Bu darbenin mağduru olan bizlere de eşitlik ve adalet eksenli bir pozitif ayrımcılık yapılmasını talep ediyoruz.  Bunun olması için mücadele ediyoruz. Bu hakkımız değil mi?..”

KAMU BAŞDENETÇİSİ SAYIN ŞEREF MALKOÇ DA YAKINDAN İLGİLENDİ.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’la konuyu ayrıntılı olarak görüştükten sonra önemli ölçüde mesafe alındığını ifade eden İlyas sözlerini şöyle sürdürdü: “Başvuru dilekçemizi Kamu Denetiçiliği Kurumu’na verdik. Başdenetci Sayın Şeref Malkoç, bu konu ile ilgili olarak bir çalıştay düzenledi. KDK hukuki çerçevesi ile birlikte değerlendirmesini yaparak raporunu hazırladı, taleplerimizin yerine getirilmesi için ilgili bakanlıklara tavsiye kararı niteliğinde bir yazı gönderdi. Tavsiye kararlarına uyulup uyulmadığının denetimi Meclis’e aittir. Denetim sonucu nasıl bir yaptırım uygulanacağına da Meclis karar verir.

SELMA ERSOY ARGON: SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Cumhurbaşkanlığı 2018 Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri/Vefa Ödülü’nü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden  Rahmetli İstiklal Şairimiz adına alan Ersoy’un torunu Selma Ersoy Argon, Külliye’deki konuşmasında, 28 Şubat’taki başörtüsü zulmünden dolayı bugün hala kayıplara uğrayan hanımefendilerin mağduriyetlerinin giderilmesini talep etmişti. 28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas’ın bu desteğinden dolayı kendisine, Konya’dan Ankara’ya gelerek teşekkür ziyaretinde bulunmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden, Selma Ersoy Argon, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Rahmetli Dedem’in dizelerini en güzel okuyanlardan, o ruhu yaşatmaya çalışan bir büyük dava adamı. Kendisi, başörtüsü yasağının ortadan kalkmasını da sağlayan büyük bir Lider. Ondan, böyle bir talepte bulunduk. Ülkemize kazandırdıkları için kendisine teşekkür ediyor, kalan mağduriyetleri de gidereceğine yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

ARSEVEN: HAK KAYIPLARI GİDERİLMELİ

28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas’ın ziyareti sırasında değerlendirmelerde bulunan Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven de şunları söyledi:

“28 Şubat darbesinin üzerinden 20 yıldan fazla süre geçti. Bugün bazı mağduriyetler hâlâ devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın talimatıyla başörtüsü yasağına son verildi ama haklar hala teminat altında değil. Allah muhafaza, iktidar gücü 28 Şubatçıların eline geçerse, o günlerden de kötü hallere düşer ülke. Bundan dolayı öncelikle hak ve özgürlükler teminat altına alınmalı. 28 Şubat’ın bugün hâlâ giderilemeyen mağduriyetleri de giderilmeli.. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu işe el atması son derece önemlidir. Bu konunun Merhum Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Hanımefendi tarafından gündeme getirilmesi de son derece isabetli olmuştur. 28 Şubat Öğrenci Derneği Başkanı Emine İlyas da bu konunun ısrarlı takipçisi olmuştur. Şimdi mesele, Sayın Cumhurbaşkanı’ndan talimatı alanların ipe un sermekten artık vazgeçmelerindedir!.. Sayın Cumhurbaşkanı’nı bu konuda da ‘yalnız’ bırakmamalarıdır. Biz, 28 Şubat mağdurelerinin “Sayın Cumhurbaşkanı’na Açık Mektup”larını köşemizde yayımladık. Bunu, yıllar evvel Merhum Hasan Karakaya ağabeyimiz de yapmıştı. Kendisini bu vesileyle bir kez daha rahmet ve özlemle anıyorum. Bu yolda büyük mücadeleler verildi ama mağduriyetlerin kısmen devam etmesi elbette üzücü. Umarım, bu mağduriyetler bu süreçte giderilecektir. Bakın, 28 Şubat’ın yıl dönümü yaklaştı, o güne kadar bu mağduriyetlerin giderilmesi çok isabetli olacaktır diye düşünüyorum.”

İŞTE O MEKTUP:

Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, 28 Şubat Mağduresi Öğrenciler Adına Dernek Başkanı Emine İlyas’ın “Cumhurbaşkanı’na Açık Mektup”unu köşesine taşımıştı.
İşte o mektup:
Sayın Cumhurbaşkanımız;
28 Şubat darbesi döneminde hukuka aykırı, keyfi uygulamalar sonucu eğitim haklarımız engellendi, okullarımıza devam edemedik.
Sizlerin gayretleri ile üniversitelerde başörtüsüyle eğitimin yolu açıldı, bu sayede okullarımızı bitirebildik.
Çabalarınızdan ve sağladığınız imkândan dolayı teşekkür ediyoruz.
Ancak okullarımızın bitmesi ile engeller bitmedi.
Bu kez, çalışma haklarımızla ilgili engellerle karşılaşmaya başladık.
Darbe mağduru olmasaydık tabi olacağımız atanma şartları ile şu anda tabi tutulmak istendiğimiz atanma şartları arasında çok büyük farklar var.
Durumumuzu size ayaküstü de olsa üç kez iletme imkânımız oldu.
Hüsn-ü kabul gösterdiniz, ilgilendiniz, problemin çözümü için talimat verdiniz.
Hakk’ın teslimi hususundaki kararlılığınıza yakinen bir kez daha tanıklık ettik.
(Ne var ki),
talimat vermiş olmanıza rağmen mağduriyetlerimizin giderilmesi hususunda bir mesafe alınmadı.
Bizlere, evlerde çocuk bakıcılığı “teklifi”nde bulundular.
Evde çocuk bakıcılığı da bir iştir ve asla basite almadık ama mesleğimiz vardı, birikimlerimiz vardı, mücadelenin içinden geliyorduk.
Akarsuyu bile israfı yasaklayan inancın bağlıları olarak, mesleğimizi ve birikimlerimizi israf etmeyecek bir “çözüm”ün arayışındaydık.
Geçen her gün ömrümüzden gidiyor. Neredeyse çocuklarımız atanacak durumlara geldiler ama bizler sizin talimatlarınızı yerine getirmeyen yönetici ve bürokratlar yüzünden hâlâ hak arama peşindeyiz.
28 Şubat’ın darbe olduğu mahkeme kararı ile de tescillenmiş oldu.
Her darbenin mağdurlarının olacağı ve hukukun onların haklarını teslim edip mağduriyetlerini gidermesi gerektiği yüksek malûmlarınızdır.
28 Şubat darbesine karşı çıkan bizler, şimdiye kadar darbelere karşı dik durmuş ve darbe mağdurlarının hep yanında olmuş sizden, mağduriyetlerimizi giderecek ve yaptığınız onca güzel işi taçlandıracak bir hamle daha bekliyoruz.
Mağdur ve mazlumlar olarak, hayırlı faaliyetlerinizdeki başarılarınızın artarak devam etmesi için dua ediyoruz.
Mağduriyetlerimizi giderecek,  28 Şubat darbecilerinin yol açtığı haksızlığa son verecek adımın atılmasını sağlayacağınıza inanıyor…
Saygılarımızı arz ediyoruz.

Emine İlyas
28 Şubat Öğrenci Derneği Genel Başkanı

Haberin detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

shares